Loading...

CUMHURİYET'İN PARKLARI

Ankara'nın öncelikli olarak belirlenmiş 5 ayrı bölgesinde, güzide değerlerimiz adına ve anısına 50.000'den fazla ağaç dikimi hedeflenmektedir. ANFA koordinasyonunda dikimi yapılacak olan ağaçlar 100-200 cm aralığında olup; sipariş aşamasında YAPRAKLI (Akasya, At Kestanesi, Huş Ağacı, Meşe) ve iki farklı boy seçeneğiyle İBRELİ (Karaçam, Ladin, Meşe, Sedir, Selvi) olmak üzere 3 farklı tipte ağaç türü seçimi mümkündür.

Feriha Sanerk Anısına - Yakacık Kırandağı

Dikim Kapasitesi: 7.000 Ağaç

LOKASYONU GÖRÜNTÜLE

Şerife Feriha Sanerk (d. 1923, İzmir; ö. 19 Kasım 2010, Antalya), ilk Türk kadın emniyet müdürü.

İzmir ve Ankara'da yaşadı, eğitim gördü. 1941'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine ilk kız öğrenci olarak girdi. Kaymakamlık kursunu bitirmesine karşın cinsiyeti nedeniyle kaymakam olma isteği geri çevrilince Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurdu ve komiser muavini olarak göreve başladı. 1953'te Emniyet Müdürü rütbesine yükselmesine karşın kadın olduğu için ataması gerçekleştirilmedi. Olayı yargıya taşıdı ve kazanarak aynı yıl göreve atandı. 1974 yılında emekliye ayrıldı. Feriha Sanerk, 27 Kasım 2008 tarihinde, "Uluslararası İş’te Kadın Kongresi"nde plaket almış, hayatı "Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar" belgeseli kapsamında konu edilmiştir.

Halil İnalcık Anısına - İncek Toki Altı

Dikim Kapasitesi: 10.000 Ağaç

LOKASYONU GÖRÜNTÜLE

Halil İnalcık (7 Eylül 1916, İstanbul – 25 Temmuz 2016, Ankara), Türk tarih profesörü.

Eserleriyle Osmanlı-Türk tarihine hem siyasi ve ekonomik konularda hem de kültür ve medeniyet tarihi alanında orijinal katkılarda bulunmuş bir bilim insanıdır. Tüm Balkan dillerine ve Arapça'ya çevrilmiş olan "The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600" ve "An Economic and Social History of the Ottoman Empire" gibi kitapları dünya üniversitelerinde başlıca ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Tarih alanındaki üstün çalışmaları ve yetiştirdiği öğrenciler sebebiyle Şeyh-ül Müverrihin (Tarihçilerin şeyhi) ve Tarihçilerin Kutbu gibi isimlerle de anılmıştır.

Nusret Suman Anısına - Tahar Tepesi

Dikim Kapasitesi: 11.000 Ağaç

LOKASYONU GÖRÜNTÜLE

Mustafa Nusret Suman (21 Mart 1905, Karaferye - 15 Ağustos 1978, İzmit), Türk heykeltıraş, ressam.

Portre ve anıt heykelciliğinde önemli eserler vermiş bir sanatçıdır. Anıtkabir'deki heykel ve kabartmalar için açılan yarışmada İnkılap Kulesi, Barış Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi ve Misak-ı Millî Kulesi kabartmaları dalında birincilikler kazandı. Yaşamı boyunca çoğu Atatürk'ü konu edinen yirmiye yakın anıt çalışması gerçekleştiren Nusret Suman'ın son yapıtı Ankara'nın simgesi haline gelmiş olan Sıhhiye Meydanı'ndaki Hitit Güneş Kursu Anıtı'dır.

Özlem Türeci Adına - Beysukent Ceren Damar Parkı

Dikim Kapasitesi: 3.600 Ağaç

LOKASYONU GÖRÜNTÜLE

Özlem Türeci (d. 6 Mart 1967, Lastrup, Aşağı Saksonya), Türk asıllı Alman immünolog, girişimci, akademisyen ve bilim insanı.

Kanser araştırmaları konusunda deneyimli bir araştırmacı olan Türeci, COVID-19 aşısını ilk üreten BioNTech adlı biyoteknoloji firmasının kurucularındandır ve baş tıbbi sorumlusudur. Kanser İmmünoterapi Derneği (CIMT) Başkanı olarak görev yapmakta ve Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Almanya'nın Mainz şehrindeki Bireyselleştirilmiş Bağışıklık Müdahalesi Takımı'nın (Ci3) da kurucularındandır.

Sabiha Gökçen Anısına - Çankaya Dikmen 4. Etap

Dikim Kapasitesi: 20.000 Ağaç

LOKASYONU GÖRÜNTÜLE

Sabiha Gökçen (22 Mart 1913, Bursa - 22 Mart 2001, Ankara), Türk pilot.

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevi evladından birisi idi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi ve 32 farklı askeri operasyona katıldı. Adı, İstanbul'un 2. havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'na verilmiştir.